Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
238
1189926

Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

Tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal.

Nysilver, genombruten skärm med stjärnhimmelsmönster, krönt av halvmåne med stjärna, ben med svärtat trä, kvadratisk fot. Höjd ca 60 cm, skärmens diameter ca 37 cm.

Smärre slitage och bucklor, nydragen el.