Kan inte nå servern
243
1182679

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)

sekretär, Wien, ca 1920-22.

Fanerad med valnöt med flera träslag, beslag av mässing, upptill skrivklaff med inredning av olika smålådor, central lucka dekorerad med familjen Grills vapen i intarsia, nederdel med fem olika stora lådor, inredning av utdragbara hyllplan bakom centralt placerad lucka, repbård i nederkant. Höjd 102,5 cm, bredd 97 cm, djup 52,5 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerskador och retuscher.

Proveniens

Dagmar Grill, född 1892, var dotter Baltzar och Violet Grill i Djursholm (konstnärsparet Carl och Karin Larssons mycket goda vänner, Dagmar avporträtterades av Carl Larsson som ung flicka).
Baltzar Grill beställde sekretären från Josef Frank i Wien för att ge i gåva till dotter Dagmar. Därefter i arv.

Litteratur

The Studio Yearbook of Decorative Art 1924, Herbert Reiach Ltd, London, se möbeln avbildad sid 117 som en "Escritoire by Dr Josef Frank".
Marlene Ott-Wodni, Bölau Verlag Wien, 2015, "Josef Frank 1885-1967", sid 239, katalognummer M-WV 27

Övrig information

Sekretären är särskilt intressant då den är ritad och utförd innan Josef Frank och Oskar Wlach grundade firman Haus & Garten år 1925. Interiören med de många små lådorna förebådar de skåp Frank senare ritar för Firma Svenskt Tenn i Sverige.
Dagmar Grill vistades av och till i Wien där hon hade kontakt med bland andra sin kusin Anna Sebenius och hennes make, Josef Frank.
Josef Frank och Dagmar förblev mycket goda vänner livet igenom och levde tillsammans de sista tio åren av hans liv.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer