25
1163990

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

(född Gustafsson), skål "Marknaden i Kalatorilla", Riihimäki, Finland 1937.

Fastblåst rökfärgat glas, botten- och kantslipad, graverad, sandblästrad dekor av torghandel. Graverad signatur G.Gustafsson - Erkki Käppi (engraver). Oy Riihimäki -37. Mått ca 13,5 x 13,5 cm, höjd 9,5 cm.

Smärre repor, hörn med små nagg, ett hörn med litet slagmärke.

Modellen visades på Världsutställningen i Paris år 1937. Gunnel Gustafsson-Nyman erhöll Grand Prix.

Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad katalognr 13, sid 82.

Kurt Ekholm, "Glas och keramik i Finland", Svenska hem i ord och bilder, 1938, se modellen avbildad sid 193: "Torghandel" skål av Gunnel Gustafsson-Nyman, Riihimäki.