Kan inte nå servern
252
1170942

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

stolar 4 stycken "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.

Samtliga märkta med NKs metallbricka. Höjd ca 36,5, bredd 48 cm, sitthöjd 46 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Krister Littorin (1879-1939)
Denna möbelgrupp "Sandhamn" beställdes 1929 -31 till Littorins jaktvilla, belägen på ö i Stockholms innerskärgård. Gruppen bestod av det lilla kalkstensbordet, ett par fåtöljer, matbord och fyra stolar ( dessa beställdes år 1929) samt ett kompletterande hörnskåp och en specialbeställd lång bänk, måttanpassad till verandan i jakthuset. Till den senare står S. Hennig som beställare i NKs arkiv. Hennig var anställd på ekonomiavdelningen på Svenska Tändsticksaktiebolaget.
Krister Littorin var ingenjör och magnaten Ivar Kreugers närmaste man, de arbetade tillsammans i många år. Littorin var vice vd i Tändsticksaktiebolaget och den som fann Ivar Kreuger död i Paris den 12 mars 1932.
Littorin ansågs vara medansvarig till Kreugercrashen år 1932 och kom att dömas till fängelse samt ett skadestånd på 200 miljoner kronor.
Krister Littorins samling av antikviteter såldes sedermera på Bukowskis Konsthandel den 7-9 september 1932.

Övrig information

Sandhamn är den första modellen Hjorth ritade i serien av Sportstugemöbler år 1929. Dessa är utförda samma år.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.

Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.

Läs mer