Kan inte nå servern
254
1170943

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.
Axel Einar Hjorth, bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.

bänk "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.

Snidad och betsad furu med skålad sits, märkt med NKs metallbricka, längd 300 cm, bredd 45 cm, höjd 46 cm

Slitage, fläckar.

Följerätt: Nej
Utropspris: 

100 000 - 125 000 SEK

9 430 - 11 800 EUR

9 690 - 12 100 USD

Klubbat pris: 
270 000 SEK
Proveniens

Krister Littorin (1879-1939)
Denna möbelgrupp "Sandhamn" beställdes 1929 -31 till Littorins jaktvilla, belägen på ö i Stockholms innerskärgård. Gruppen bestod av det lilla kalkstensbordet, ett par fåtöljer, matbord och fyra stolar ( dessa beställdes år 1929) samt ett kompletterande hörnskåp och en specialbeställd lång bänk, måttanpassad till verandan i jakthuset. Till den senare står S. Hennig som beställare i NKs arkiv. Hennig var anställd på ekonomiavdelningen på Svenska Tändsticksaktiebolaget.
Krister Littorin var ingenjör och magnaten Ivar Kreugers närmaste man, de arbetade tillsammans i många år. Littorin var vice vd i Tändsticksaktiebolaget och den som fann Ivar Kreuger död i Paris den 12 mars 1932.
Littorin ansågs vara medansvarig till Kreugercrashen år 1932 och kom att dömas till fängelse samt ett skadestånd på 200 miljoner kronor.
Krister Littorins samling av antikviteter såldes sedermera på Bukowskis Konsthandel den 7-9 september 1932.

Övrig information

Sandhamn är den första modellen Hjorth ritade i serien av Sportstugemöbler år 1929. Den långa bänken är en specialbeställning år 1931 att komplettera det tidigare beställda möblemanget.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under Swedish Grace-eran. Han är också känd för att ha formgivit de så kallade sportstugemöblerna i furu.

Axel Einar Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Hjorths stora genombrott kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet 1927–1938. Hans första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929 där det ikoniska skåpet Louis visades. Samma år bryter Hjorth ny mark och skapar parallellt rustika möbler i furu, så kallade sportstugemöbler. Dessa ses idag som en unik form av möbler som lade grunden för en helt ny estetik inom möbeldesign.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69