256
1150145

Sven Markelius

(Sverige, 1889-1972)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sven Markelius
(Sverige, 1889-1972)

stol, AB Stockholms Nya Järnsängsfabrik, för Stockholmsutställningen 1930.

Stomme av mattförnicklat stålrör, sits och rygg av läder, sitthöjd 44 cm, höjd 81 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Stockholmsutställningen 1930.

Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd: specialkatalog över bostadsavdelningen, 2. tr., Utställningsförlaget, Stockholm, 1930, sid 100, 102.

Stolen visades i vardagsrummet och sovrummet i Lägenhet nr 7, ritad och inredd av Sven Markelius.