Kan inte nå servern
267
1187120

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

spegel, Stockholm 1932.

Rektangulär, ram klädd i tenn med reliefdekor, 157 x 42,5 cm.

Smärre slitage.

Övrig information

Modellen är enligt Svenskt Tenns arkiv formgiven ca 1930-31. Mönstret återkommer på andra föremål som till exempel burkar.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

209. Maria Friberg, "Days of Eyes 1", 2014.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK