jardinière, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Oval, konturerad mynning, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn D8. Längd 26 cm, höjd 12 cm
Smärre slitage.
Modellen formgiven år 1927-28.