299
1184411

Ivar Johnsson

(Sverige, 1885-1970)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ivar Johnsson
(Sverige, 1885-1970)

"Vinskörden", urnor 1 par, Swedish Grace 1920-30-tal.

Grönpatinerad koppar, klassiserande motiv av en vinskörd samt godronnerad avslutning, kompletterande insats för blommor, höjd 51 cm.

Smärre skador och slitage.

Modellen avbildad i annons från butiken Vackrare Vardagsvara i Stockholm.

Ivar Johnsson (1885-1970) tillhör idag en av de mest framstående svenska skulptörerna under 1900-talet, med verk som, "David" (1921) och "Dansande ungdom" (1937) och flera monumentalskulpturer placerade i offentliga miljöer. Johnsson var medlem av konstnärsgruppen "De tolv". Han var bl.a. ledamot vid Stockholms skönhetsråd under flera decennier. Som formgivare åt konstindustrin formgav han bland annat för Näfveqvarns bruk och Astrid Aagesen. Han startade utbildningen i materialkunskap för skulptur som lärare på Kungliga Konsthögskolan. Urnorna "Vinskörden" som såldes via butiken Vackrare Vardagsvara, är sällsynta och har sannolikt inte producerats i större volymer. År 1920 inledde inredningsfirman Wikman & Wiklund ett samarbete med Svenska Slöjdföreningen för att sälja bruksföremål och bosättningsartiklar. Elsa Gullberg anlitades som konsulent och firman fick namnet Vackrare vardagsvara. Estrid Ericson, som senare kom att grunda Firma Svenskt Tenn, drev den dagliga verksamheten och ansvarade för att skapa stämningsfulla miljöer i butiken. Butiken låg på Strandvägen 7a i Stockholm, vägg i vägg med Firma Svenskt Tenn.