Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
31
1158947

Edward Burne-Jones

(Storbritannien, 1833-1898)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edward Burne-Jones
(Storbritannien, 1833-1898)

Efter, väggrelief, '1st Day of Creation', utförd av Cassandra Ann Walker, Della Robbia Pottery, UK, ca 1900.

Bemålad keramik i låg relief, sannolikt originalram, ristat Della Robbia 1st Day of Creation after E. Burne Jones HR, a tergo etikett. 54,5 x 22 cm (62 x 30 cm).

Smärre slitage, krackelyr.

Proveniens

Inköpt och intagen i Sverige innan 1937, därefter i arv inom familjen.