317
1102321

David Rosén

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
David Rosén
(Sverige)

bord, "Berga", Nordiska Kompaniet, ca 1938.

Betsad furu, rektangulärt, med tidskriftshylla, märkt med blyerts undertill 41546. 79,5 x 45 cm, höjd 61 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Bordet kommer ursprungligen från ett hem med sportstugemöbler, huvuddelen ritade av Axel Einar Hjorth i modellerna Lovö och Utö och någon modell ritad av David Rosén för Nordiska Kompaniet.

Enligt Nordiska Museets NK-liggare tillverkades de första modellerna ur serien Berga 1938.