Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
323
1192976

Bertil Söderberg, fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme av mahogny, stoppade, beige klädsel. Höjd 88 cm, bred 60 cm, sitthöjd ca 43 cm

Omklädda, smärre slitage och fläckar.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1944, sid 49. Bild från restaurang Vingården 1944.