323
1192976

Bertil Söderberg, fåtöljer, 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme av mahogny, stoppade, beige klädsel. Höjd 88 cm, bred 60 cm, sitthöjd ca 43 cm

Omklädda, smärre slitage och fläckar.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1944, sid 49. Bild från restaurang Vingården 1944.