329
1188831

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

"Festivus", modell "T478/A", taklampor 1 par, AB Ellysett, Markaryd, 1960-tal.

12 ljusarmar med skärmar av furu, höjd ca 85 cm, diameter ca 90 cm.

Mindre skador och slitage. En extra skärm medföljer.

Modellen avbildad i produktkatalog från 1961.