Prenumerera på vårt nyhetsbrev

338
1193505
Tapio Wirkkala
(1915-1985)
Tapio wirkkala, fat, björk, laminerad plywood, finland 1950-tal.

fat, björk, laminerad plywood, Finland 1950-tal.

Aeroplanfanerat lövformat fat, sign TW, längd 60,5 cm.

Obetydliga fläckar.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

6 990 - 9 320 EUR

Klubbat pris:
120 000 SEK

Red. Marianne Aav, "Tapio Wirkkala eye hand and thought", WS Bookwell OY, Porvo Finland 2000. Sid 223-231.
Tapio Wirkkala introducerades till att laminera plywood av familjen Soinne som ägde en fabrik i Helsingfors där man tillverkade plywood för flygplanspropellrar.
Wirkkala gjorde sina första experiment med materialet år 1948.
Föremålsformerna utfördes med inspiration tagen från naturen, de första objekten var de mindre lövformade faten. Så småningom gick Wirkkala vidare med att arbeta med allt större volym och allt friare former i sina fanerskulpturer.

Om auktionen
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31