340
1176365

Jens Nielsen, dagbädd, Danmark 1921.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Fanerad med jakaranda och bonat lövträ, sits klädd med röd sammet, höjd 66, längd 190 cm.

Smärre skador och slitage.

Proveniens

Jens Nielsen och Olivia Holm-Möller

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 1923, sid 17-23, recension av Gregor Paulson.