342
1182766

Vilhelm Lauritzen

(Danmark, 1894-1984)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Vilhelm Lauritzen
(Danmark, 1894-1984)

taburett, Fritz Hansen, Danmark 1930-tal.

Bok, sits klädd i brunt läder, märkt FH FRITZ HANSENS EFTFL CENTRAL 1673, höjd 45 cm, diameter 45 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Modellen formgiven för Radiohuset i Köpenhamn.