348
1165567

Finn Juhl

(Danmark, 1912-1989)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
223 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Finn Juhl
(Danmark, 1912-1989)

"Judasbordet"/ Silverbordet, utfört av Niels Vodder Danmark, 1940-50-tal.

Teak, skiva med inläggningar. Total längd 307 cm inklusive två iläggsskivor á 54,5 cm, bredd 140 cm, höjd 74 cm.

Fläckar, slitage.

Proveniens

Arkitekt Svend Bøgh-Andersen (1916-1984) med hustru Hanne (1920-2015).

Bordet beställdes från Finn Juhl år 1949 genom Hannes syster Anna Djernis Nielsen som då arbetade som inredare hos Finn Juhl. Det har sagts att det vid den tiden tillverkats fem Judas-bord av Niels Vodder.
Svend Bøgh-Andersen ritade, byggde och lät tillsammans med hustru Hanne inreda den modernistiska villan "Doktorn 5" Laholm, 1956.

Svend Bøgh-Andersen föddes i Ålborg, Danmark.
Han praktiserade som murare innan han tog sin arkitektexamen år 1943. Detta avspeglas i de många spektakulära eldstäder man klan se i de hus Svend Bøgh-Andersen ritat.
Som nyutexaminerad arbetade Svend på ett antal olika danska arkitektkontor, exempelvis på Kay Fiskers stadsarkitektkontor 1943-46.
Efter kriget var arbetssituationen i Danmark svår, det unga paret flyttade till Kristianstad där Svend blev biträdande stadsarkitekt år 1946.
År 1950 lockades de att flytta till Laholm i Halland där Svend som stadsarkitekt fram till år 1974 satte sin prägel på Laholms arkitektur under många år, både med fristående villor, restaurang "Gröna Hästen", flerfamiljshus med mera.
Svend Bøgh-Andersen hade även sin egen arkitektbyrå Arkitektgården, i villan "Skidbacken". Förutom detta hade de en galleriverksamhet i villan. De hade genom detta ett rikt umgänge och runt bordet i villan har många av samtidens svenska konstnärer suttit: Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Walter Bengtsson, Rolf Blomberg, Hans Fagerström, Bengt Orup, Gustaf Näsström, Barbro Jönsson, Signe Lanje, Hardy Strid, Staffan Sommelius m. fl.
Från Danmark: Richard Mortensen, Henri Clausen, Ib Spang Olsen, Ebbe Sadolin, Alex Secher, Hans Bendix, Grethe Bagge, Ole Bent Petersen, Adi Holzer, m. fl.
År 2014 hedrades paret Bøgh-Andersen med en utställning på Hallands Museum i Halmstad "Där haven möts - ett arkitektpar, en villa, en garderob"
Både exteriören och interiören i villan har huvudsakligen bevarats i sitt ursprungliga skick och byggnaden blev kulturminne år 2011.

Modellen formgiven år 1948.

Formgivare

Den danske arkitekten och designern Finn Juhl anses vara en av Skandinaviens mest tongivande formgivare inom modern möbeldesign. Juhl utbildade sig år 1930 till 1934 vid Kunstakademiets Arkitektskole och fick redan som student arbete hos den danske arktitekten Vilhelm Lauritzen. Därefter följde en rad prestigefulla uppdrag som möbelformgivare i såväl Danmark som internationellt, däribland FN:s högkvarter i New York och Danmarks ambassad i Washington.

Istället för att enbart se möbler som praktiska konstruktioner inspirerades Finn Juhl
av ett organiskt formspråk, där material och form samverkade i symbios. Ofta hämtade Juhl sin inspiration i den människliga kroppens former och naturens egna konstruktioner där materialets styrka utnyttjades till fullo. Juhls idéer resulterade i djärva, smidiga sammanfogningar där varje element elegant flöt samman till en balanserad helhet.

Finn Juhls möbler, utförda i samarbete med snickarmästare Niels Vodder, skapade ett nytt språk inom möbelvärlden och har med sina avancerade modeller, till exempel "The Chieftain chair" och "Grasshopper", gjort ett stort avtryck inom möbeldesign.