357
1176142

Jørgen Høj

(Danmark, 1925-1994)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jørgen Høj
(Danmark, 1925-1994)

skåp, Knud Willadsen Møbelsnedkeri, Lillerød, Danmark 1952.

Ek, två skjutdörrar med reliefdekor, invändigt med hyllplan, etikettmärkt Knud Willadsen Møbelsnedkeri Lillerød, höjd 125 cm, bredd 125 cm, djup 45 cm.

Smärre slitage.

Avbildad i Danish Furnitureindex.

Artikel med hemma-hos reportage medföljer.