40
1181338

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, skulptur "drakfisk", farsta, gustavsbergs studio 1950-tal.

skulptur "drakfisk", Farsta, Gustavsbergs studio 1950-tal.

Stengods, ristad dekor, turkosblå glasyr, fenorna med studiostämplar, FARSTA och signerad KÅGE. Höjd ca 49 cm, längd ca 56 cm, bredd 21,5 cm.

Invändiga bränningssprickor.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

16 309 - 18 639 EUR

Klubbat pris:
460 000 SEK

Nils Palmgren, "Wilhelm Kåge konstnär och hantverkare" Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1953. Jfr stora drakfiskar bland "Nya Farsta-pjäser", avbildade från den retrospektiva utställningen på Nationalmuseum i Stockholm 1953, sid 223.

Gisela Eronn, "Wilhelm Kåge - Keramikens mästare", Prisma 2006, se drakfisken avbildad sid 93.

Övrigt

Efter år 1949 då Stig Lindberg tog över Kåges roll som Gustavsbergs konstnärliga ledare fick Kåge äntligen ett större utrymme att utvecklas som keramisk konstnär. År 1953 blev Kåge inbjuden av Nationalmusem att visa upp sin konstnärliga gärning vid en stor retrospektiv och kritikerrosad utställning. Bland de ”nya Farsta-pjäserna” ställde Kåge bl a ut ett antal stora u-formade skulpturer, sk drakfiskar.

Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77