Kan inte nå servern
409
1165534

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 800 EUR
37 600 - 42 300 USD
Klubbat pris
650 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

"Skål", nr 8 i serien "Drömmar ur soffhörnan"

Signerad Peter Dahl och daterad 1970. Duk 92 x 100 cm.

Proveniens

Direktör Bertil Kring, Stockholm.
Galleri Arno, Stockholm.
Privat samling, inköpt av ovanstående den 28 februari 2001.

Utställningar

Galerie Prisma, Stockholm.
Göteborgs Konsthall, "Skräck", 12 december 1970 - 3 januari 1971.
Kunstnerforbundet, Oslo, 6 - 23 februari 1971, kat nr. 8.
Prins Eugens Waldemarsudde, "Peter Dahl - Se tillbaka och blicka framåt", 20 mars - 20 maj 1999, kat nr. 43

Litteratur

Konstrevy, 1970, nr 1
Lars-Göran Oredsson, "Peter Dahl" (Svensknutidskonst), 1993, nr 8, avbildad i färg.
"Peter Dahls världar", texter: Elsebeth Welander-Berggren [och fem andra], redaktör: Christoffer Dahl, Årsta, 2018, avbildad s. 79.

Övrig information

Peter Dahl (1934-2019) utbildade sig på Kungliga Konsthögskolan, Mejan 1958–1963. Han arbetade som lärare på Valands konsthögskola i Göteborg 1971-1973 och var professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm 1975-1979.
Mårten Castenfors, chef för Liljevalchs konsthall, placerar Peter Dahl i samma burleska tradition som tecknaren och skulptören Johan Tobias Sergel (1740-1814). "Peter Dahl var burlesk, han var erotisk, han var figurativ, vilket gjorde att väldigt många kunde uppskatta det han gjorde. Han kombinerade bra måleri med det folkliga."
Den samhällskritiska bildserien "Drömmar i soffhörnet" tillkom på 1970-talet. I bildserien går Peter Dahl loss på småborgerlighet, klasskamp, drömmar och mardrömmar.
“De flesta uppfattade serien "Drömmar i soffhörnet" som en politisk samhällssatir, vilket den ju också var. Men den är även en berättelse om det problematiska förhållandet mellan dagdröm och verklighet", skriver konstnären i sina memoarer Ofullbordat, 1994.
I serien sitter paret Kalle och Rosa i sitt vardagsrum och drömmer om att bli bjudna på fest hos chefen. Det är i denna miljö som Rosas drömmar, inspirerade av Svensk Damtidning, utspelar sig. ”Rosa beskriver entusiastiskt lyxen och flärden som hon känner igen från skvallertidningarna. Kalle svarar hånfullt och negativt. "Va ere med dig?" undrar Kalle medan han rör om i kaffekoppen. "Tänk om vi blev bjudna till chefen en gång", fantiserar Rosa medan hon fyller på hans kaffe. Och vips ser vi Rosa stiga in i chefens hall…Chefen är klädd i smoking och Rosa själv har piffat upp sin prickiga klänning och tagit på sig ett halsband med ett kors…Därefter utbringar den paranta blonda värdinnan i djupt urringad grön klänning en välkomstskål, med värden avvaktande till höger och gästerna i en lång rad till vänster: Rosa, Sibylla, hovdamen, kronprins Carl Gustaf, societetsdamen, Kalle och Olof Palme." (ur Folke Edwards, Peter Dahl, 1977)
Handlingen trappas upp med kändisar som blir allt mer frigjorda. Prinsessan Sibylla och en okänd man blottar sig för varandra. Allt förstörs när Kalle går på med sina revolutionsromantiska drömmar och gör revolt i vardagsrummet. Festen försvinner och de är tillbaka i soffan.

När serien visades på Göteborgs konsthall i december 1970 beslagtog polisen målningen "Liberalismens genombrott i societeten", den så kallade Sibyllamålningen, nr 14 i serien. Den ansågs sedlighetssårande. Förundersökningen lades ned efter en tid och målningen återlämnades till konstnären. Som en direkt kommentar till den så kallade Sibyllaskandalen och till försvar för den konstnärliga yttrandefriheten målade Peter Dahl serien Kalles dröm, 1971.

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?