413
1184126

Yrjö Edelmann

(Sverige, 1941-2016)
Yrjö edelmann, utan titel.
Yrjö edelmann, utan titel.
Yrjö edelmann, utan titel.

Utan titel

Grönt paket. Signerad Y. Edelmann och daterad -87. Duk 120 x 100 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 456 - 9 320 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK
Tilläggslista

Mått 120 x 100 cm.

Övrigt

Yrjö Edelmann var en finsk/svensk bildkonstnär som föddes år 1941 i Helsingfors. Familjen flyttade till Sverige när han var 10 år gammal och han kom att stanna fram till sin död år 2016. Redan efter folkskolan började Edelmann som illustratör på Åhlén & Åkerlund i Stockholm där han ritade både serietidningar och bokomslag. I slutet av 1950-talet började han studera frihandsteckning vid Konstakademien i Stockholm vilket var början på en utveckling som skulle leda till hans konstnärliga debut år 1973 på Galerie Löwenadler i Stockholm. Han hade då börjat arbeta med grafik och oljemåleri och inspirationen till målningarna hämtade han från illusionism och amerikansk fotorealism. Han hittade sin egen stil och började skapa iögonfallande målningar som lämnade åskådaren frågande om motivet var verkligt eller ej. Verken ingav betraktaren en känslan av att vilja ta på duken för att känna efter om motivet faktiskt inte var verkligt. Yrjö Edelmanns konst är en utmaning för våra sinnen och öppnar för en känsla om vad som existerar och vad som bara är en dröm. Hans verk i trompe l´oeil-teknik leker med både färg, form och proportioner och föreställer superrealistiska motiv av kuvert, servetter, snören och skrynklat papper. Dessa har väckt stort internationellt intresse och går att beskåda på en mängd olika museer runt om i hela världen.

Om auktionen