425
1194806

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Till Joy"

Signerad GAN. Utförd i Paris 1922. Bilderbok om tio delar bestående av försättsblad samt nio helsidesillustrationer i akvarell på papper, vardera 29,5 x 25 cm. Originalpärmar med gåvodedikation från konstnären medföljer.

Proveniens

Gåva från konstnären till Joy Zandén (dotter till kompositören Gösta Nystroem och skulptrisen Gladys Nystroem [née Heyman] ) på julafton 1922 i Paris.
Galerie Bel'Art, Stockholm, 1984.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående 1984).

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 164 (under titeln "Julklappsbok till Joy").
Malmö Konsthall, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 164 (under titeln "Julklappsbok till Joy").

Gösta Adrian-Nilsson (GAN) hade på grund av sin homosexualitet inga egna barn men var i gengäld desto mera road av att skapa bildberättelser för sina vänners barn. GAN gillade högt att de små barnens seende var oförstört av de vuxnas konventioner. En särskilt roligt ”farbror” var GAN för de två pojkarna Östlund i Halmstad, söner till hans vänner Egon och Karin Östlund. Lille Olle Östlund fick som försenad julklapp i början av 1920 den förtjusande barnboken ”Lille Olles resa”, 64 år senaare utgiven av Rabén & Sjögren med fyndiga verser av Lennart Hellsing (GANs originalmålningar tillhör Hallands konstmueum i Halmstad).

I Paris 1921 skapade GAN en ny humoristisk bildberättelse, ”De 3 små sjömännens äventyr i Paris”, som han skickade som julklapp till pojkarna Östlund i Halmstad (utgiven i ritblocksform av Henrik Tisens förlag 1987). Den bilderbok som han året därpå förärade lilla Joy Nystroem i julklapp 1922 handlar också om Paris men har en annan och mycket mera personlig karaktär, som i hög grad är relaterad till GANs vänskap med tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem och dennes familj. Genom sitt giftermål år 1921 med den förmögna skulptrisen Gladys Heyman från Göteborg hade Gösta Nystroem kommit på grön kvist och kunde hjälpa sin fattige namne och vän från Lund. Det var t.ex. Gösta Nystroem som generöst betalade tryckningen av GANs berömda programskrift ”Den gudomliga geometrien” 1922. De båda göstorna utvecklade också under åren 1921-1923 ett nära samarbete om flera projekt för Svenska Baletten (Les Ballets Suédois) I Paris, där Nystroem svarade för musiken och GAN för kostymerna och scenografin, bl.a. ”Söderhavsbaletten” och ”Ishavsbaletten”. Tyvärr kom dock inget av dessa modernistiska balettprojekt till uppförande, men GANs många skisser är bevarade, främst till ”Ishavsbaletten” (tillhör Nationalmuseum respektive Göteborgs konstmuseum).

Joy Nystroem var född i maj 1922 och således inte mer än sju månader, då hon fick bilderboken i julklapp av farbror GAN. De gröna pärmarna inrymmer tio akvareller av GAN, först en titelsida med en strålande sol och texten ”Till Joy Julafton 1922 i Paris” och sedan nio illustrationer, som på varierande vis handlar om familjen Nystroem/Heyman och deras liv i Paris, då de bodde i en våning vid Rue de Beethoven med Eiffeltornet på andra sidan Seine. GAN, som redan under sin första sommar i Paris 1920 hade målat flera versioner av det beundrade Eiffeltornet, inledde givetvis bilderboken med Parissymbolen nummer 1 och med texten ”Eiffeltornet står på tå / för att opp i himlen nå”. Det blå Eiffeltornet är krönt med Trikoloren, och bredvid svävar ett dubbeldäckat aeroplan fram under en strålande sol. Nere till höger ser man en flicka med en leksaksbil och bredvid henne ett litet miniparis med trenne franska trikolorer.

”Pappa Gösta på sin flygel slår / toner som till hjärtat går” har GAN textat bredvid den skojiga akvarellen av sin vän kompositören spelande på en väldig flygel, medan mamma Gladys i en blå klänning med elegant stuk ”vid sin kavalette / gör ett trevligt Joy-porträtt” (i kubistisk stil enligt GAN) med en katt krypande bredvid på golvet. I nästa bild står den långe pappa Gösta vid granen iförd en stilig rutig rock och tidstypiska damasker och plommonstop, medan den lilla dottern i blå rosett tittar på från andra sidan granen. En mera vuxen Joy honoreras i nästa bild av GAN med texten ”Åka cykel tycker Joy / är ett väldeliga skoj”. Därefter följer var sin akvarell med humoristiska bilder av tre nära släktingar till paret Gösta och Gladys Nystroem, alla försedda med finurliga små verser av GAN.

Följdriktigt och stilenligt avslutas bilderboken med ett signerat självporträtt av GAN, ackompanjerat av texten ”Denna BOK är gjord till sist / JOY hêlas! av en cubiste”. En irriterande liten fluga sitter på GANs vänstra axel med ordet KRITIK textat bredvid. I vanlig ordning besvarar konstnären kritiken med att skjuta skarpt i prick och trampa den förhatliga naturalismen under sina damaskerklädda skor. GANs humor är verkligen inte att ta miste på i denna underfundiga bilderbok till lilla Joy julafton 1922 i Paris!

Lund i november 2019.
Jan Torsten Ahlstrand
Museichef emeritus, GAN-expert

Konstnär