491
1168469

Gösta von Hennigs

(Sverige, 1866-1941)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Gösta von Hennigs
(Sverige, 1866-1941)

"En Fogeltämjerska"

Signerad G.v.H. och daterad 1914. Duk 110 x 90 cm.

Auktionens stora målning "En Fogeltämjerska” av Gösta von Hennigs hör till ett av konstnärens största och främsta verk. Von Hennigs studerade vid Konstnärsförbundets skola 1891-1893 för Richard Bergh, Per Hasselberg och Anders Zorn. Han kallas ibland cirkusmålaren, eftersom han hämtade motiv från cirkusens och varieténs värld. I hans målningar, både oljor och akvareller, möter vi akrobater, jonglörer, clowner eller som i auktionens målning, en vacker fågeltämjerska.

Gösta von Hennigs verk är färgsprakande och impressionistiska. Han fick sitt genombrott på Konstnärsförbundets utställning i Stockholm 1912, då Prins Eugen köpte nio verk som idag finns i konstsamlingen på Waldemarsudde. Under åren 1928-1932 var Gösta von Hennigs tillförordnad professor vid Konsthögskolan.

Representerad med ett stort antal målningar på Moderna muséet, Prins Eugens Waldemarsudde och Göteborgs Museum. Hans verk finns även i samlingarna på Nationalmuseum, Thielska Galleriet, Norrköpings museum och Malmö Museum.

Konstnär

Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.