Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
541
1193855

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
13 300 - 15 200 EUR
15 300 - 17 400 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

"Bad"

Signerad Peter Dahl och daterad -67. Duk 89 x 116 cm.

Litteratur

Folke Edwards, "Peter Dahl", Stockholm, 1996, avbildad i färg sid. 57.

Övrig information

Folke Edwards har skrivit om målningen "Bad":
"Här återerövrar Peter för första gången sina förlorade glansdagar och målar sex välutrustade unga damer som kråmar sig i något som ser ut som ett gigantiskt svart badkar. Fonden är neutral och kunde lika gärna vara en himmel som en vägg. Ett släpljus uppifrån framhäver kvinnornas behag och den gungande rytmen i kropparnas samordnade men ändå självständiga rörelser. Ljusföringen, den skimrande huden och det lätta sinnliga handlaget kan erinra om Anders Zorns mer skabrösa aktstudier, men med sin oblyga nakenhet och sin svängande rytm är målningen först och sist 60-tal - med associationer till musikalen "Hair" och till hippie-rörelsens försök att finna ett sensuellt, ekologiskt och pacifistiskt alternativ till västerlandets puritanism och imperialism."

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer