575
1169424

Jacob Weidemann

(Norge, 1923-2001)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Jacob Weidemann
(Norge, 1923-2001)

Utan titel

Signerad Weidemann och daterad -78. Duk 40,5 x 30,5 cm. Vi tackar Karin Hellandsjø, konsthistoriker och museichef emerita, för information om verket.

Jakob Weidemann står som en innovatör av norsk visuell konst. Weidemann studerade under kriget vid Konsthögskolan i Stockholm där han fick Sven X:et Eriksson som lärare. I Sverige kom han också i kontakt med Lage Lindell och konkretisten Lennart Rodhe. Efter kriget återvände Weidemann till Norge och det var genom hans abstraktioner av ljus och natur som abstrakt måleri fick sin slutliga acceptans i Norge. 1968 bosatte sig Weidemann på Lillehammer. Till Festspelsutställningen i Bergen 1973 presenterade han ett stort urval av kraftiga färgsprakande målningar under temat "Hestehoven kommer". I mitten och slutet av 70-talet övergår måleriet till att bli mer "sfäriskt". Karin Hellandsjø sammanfattar Weidemanns konstnärsskap i Norsk Kunstnerlexikon från 1986 som "W.s konst utstrålar värme och skönhet i försöket att förmedla något positivt och vackert. De mänskliga känslorna utgör viktiga element för W. som ser blomsterängen och den minsta blomma som en kosmisk uppståndelsescen och skildrar den som en bekännelse till livet."

Konstnär

Jakob Weidemann räknas som en av de främsta konstnärerna inom den norska modernismen. Han var en av de konstnärer som bröt med den figurativa traditionen, och det var Wediemanns utställning "skogbunnbilder" på Kunsterernes Hus 1961 som befäste den abstrakta konstens genombrott i den norska konsthistorien. Han experimenterade friskt och målade kraftfulla figurativa samt abstrakta, expressionistiska verk. Naturens färger och former var för Weidemann genomgående viktiga motiv till abstraktionens utveckling. Det finns tydliga paralleller att dra mellan Wediemann och konstnärer såsom Kaj Fjell, Karel Appel och Cobra gruppen samt Pablo Picasso. Weidemann engagerade sig i motståndsrörelsen mot Nazisternas ockupation av Norge och flydde temporärt till Sverige 1944.