Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
579
1191327

Max Papart

(Frankrike, 1911-1994)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Max Papart
(Frankrike, 1911-1994)

"Hommage a Kierkegaärt"

Signerad Max Papart. Signerad och daterad a tergo Max Papart LXII, LXXXXII samt LXVII (1962, 1992 samt 1967). Olja och sand på duk, 163 x 131 cm.