584
1170752

César Baldaccini

(Frankrike, 1921-1998)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
César Baldaccini
(Frankrike, 1921-1998)

"Le Tango" 1954 -1968

Signerad César och numrerad 1/9. Gjutarstämpel Cire perdue A. Valsuani. Brons, höjd 42,5 cm. Verket är upptaget Arkiv Denyse Durand-Ruel med nr 401 och registrerat under nr 60 i Catalogue Raisonné utgiven av Durand-Ruel.

Durand Ruel 60.

César Baldaccini (1921-1998) var fransk skulptör och medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a Fernadez Arman, Yves Klein och Jean Tingueli. Efter utbildning vid École des Beaux-Arts in Paris och vidare studier i Marseille inledde han sin karriär i början av 1950-talet genom att svetsa samman delar av metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. I auktionens ”Le Tango” och i skulpturen ”Le poulet dansant le tango” refererar César fortfarande till skulptur i traditionell form, om än som ett approprierat assemblage med humor som en av beståndsdelarna. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar och väckte stor sensation. Hans innovativa Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer.

Konstnär

César Baldaccini, fransk skulptör. Efter utbildning vid olika konstskolor i Marseille och Paris inledde han sin karriär början av 1950-talet genom att svetsa samman metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar väckte han stor sensation. Hans s.k. Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Han blev medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a .Arman, Yves Klein, Tingueli. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer