602
1166581

Robert Jacobsen

(Danmark, 1912-1993)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Robert Jacobsen
(Danmark, 1912-1993)

"La rainisence dánne"

Utförd 1960. Järn, höjd 39 cm.

Proveniens

Inköpt på galleri Samlaren i Stockholm hos Fru Widlund ca 1960.

Robert Jacobsen började redan före andra världskriget att arbeta med skulpturer, i början utförda i trä och sten. 1947 bosatte sig Robert Jacobsen i Paris och ändrade formspråk för att skapa abstrakta stålkonstruktioner där linje och form spontant fördes samman och blev en sammanhållen skulptur. Han påverkades starkt av den spanske skulptören Gonzalez som verkade för världskriget.
Många tror att Jacobsen tillhörde Cobra gruppen, men egentligen ingick han framförallt i den grupp av konstnärer och skulpturer som den berömda franska galleristen Denise René samlade runt sitt galleri i Paris, som med tiden blev legendariskt. På 1950-talet hyllade Stedjelijk Museum i Amsterdam hans konstnärsskap med en egen retrospektiv utställning.