615
1195414

Sirak Melkonian

(Iran, Född 1931)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Sirak Melkonian
(Iran, Född 1931)

Utan titel

Signerad S. Melkonian och daterad -61. Akryl på papp-pannå 11,5 x 18 cm

Sirak Melkonian är en av Irans mest flitiga och begåvade moderna konstnärer och har arbetat med "topografiska" abstraktioner i över ett halvt sekel. Melkonian's begränsade färgpalett accentuerar hans utforskning av linje och färg. Han erbjuder sin publik ett nytt landskap som varken är imaginärt eller verkligt, varken surrealistiskt eller naturligt, men djup personligt och esoteriskt. Sirak Melkonian bor idag i Toronto, Kanada.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

351. Magnus "NUG" Gustafsson, "Untitled".
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK