634
1180390

Oleg Tselkov

(Ryssland, Född 1934)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
31 300 - 35 700 EUR
33 200 - 37 900 USD
Klubbat pris

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Oleg Tselkov
(Ryssland, Född 1934)

"Mask, trollsländor och draperi" (Маска, стрекозы и драпировка)

Signerad Oleg Tselkov och daterad 1977 a tergo. Duk 55 x 65 cm.

Tilläggslista

Utrop 350 000-400 000 SEK

Proveniens

Nathan Berman Gallery, New York på 1990-talet.

Den ryske konstnären Oleg Tselkov föddes i Moskva 1934 och fick sin konstnärliga utbildning i en tid starkt påverkad av det hårdnande kulturpolitiska klimatet under Stalins sista år. Konstnärer som provocerade och inte inrättade sig efter de statliga normerna möttes av ständiga svårigheter och motgångar. Tselkov höll dock fast vid sin egen stil influerad av tidiga Buddhahuvuden ur Khmer-civilisationen och framställningar av ansikten i den tidiga egyptiska konsten. Han har dock själv sagt att den viktigaste och mest avgörande händelsen i hans liv var mötet med den moderna primitivismen i Kazimir Malevitjs tidiga framställningar av människor i bondesamhället och även hans senare suprematistiska verk. Malevitj gav honom styrka att gå sin egen väg och utveckla ett eget icke-konformistiskt måleri. Tselkovs verk kännetecknas av säregna deformerade ansikten och kroppar i starka onaturliga färger.
Under 60- och 70-talet nådde Tselkov framgångar i Sovjetunionen men kritiken från myndigheterna var fortsatt hård och inte sällan stängdes hans utställningar ned i förtid. 1977 lämnade Tselkov och hans hustru Sovjetunionen och bosatte sig i Paris. Auktionens målning "Mask, trollsländor och draperi" är från samma år. Efter flytten till Frankrike intensifieras färgskalan ytterligare i Tselkovs måleri och formatet närmar sig väggmålningar. 2004 återvände konstnären kort till sitt forna hemland för att närvara vid öppnandet av en separatutställning av hans arbeten på Tretyakov Galleriet i Moskva och på Ryska Museet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?