Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
112
1198458

GOLVUR, av Mickael Åmarck, versam i Stockholm i slutet av 1700-talet, rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Bemålat, delvis förgyllt, fodral. Dekor av hus och blommor. Vitlackerad urtavla signerad "Mickael Åmarck Stockhom". Höjd 226 cm. Pendel och två lod medföljer.

Färg- och krederingsbortfall. Resning av kredering och färg. Retuscher. Huven med skadat sidoglas. Pendelns bläck saknas.