1130
1194693

Möllenborg armband 18K guld, 1800-tal

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
610 - 697 EUR
639 - 730 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

inre diameter 56 mm, vikt 13 g. Stämplat GM, Stockholm med otydlig årsstämpel.

Proveniens

Tillhört Lotten Abelin, f. Zethelius (säljarens mormorsmormor) gift med generalen och krigsministern Rudolf Abelin, deras son Rudolf Abelin d.y. skapade Norrvikens Trädgårdar i Båstad. Sedan i arv inom familjen.