Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
114
1193764

GOLVUR,av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), gustavianskt, före 1776.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Bemålat med kineserier. Snidad och förgylld dekor av lagerfestonger, musselformationer, akantusblad och draperifestonger. Vitlackerad urtavla märkt "ERNST STOCKHOLM No 1026 (Ernst sifferserie började med nr 1 1735, 1776 finns nummer 1050)". Med datumvisare, kompensationspendel och två lod. Höjd 235 cm. Nyckel finns.

Nyckel finns.

Proveniens

Sten Westerbergs samlingar på Beatelund,
Buk A 389, hösten 1971, kat nr 500, pl 63.

Slott och Herresäten i Sverige, Uppland 1, Malmö 1967, Beatelund sid 54, avbildat sid 58.