117
1198936

VÄGGPENDYL, De Saint Pere, Louis XV, Frankrike, 1700-talets anda hälft.

Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1 570 - 1 920 EUR
1 640 - 2 010 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "DE SAINT PERE A ST GERMAIN EN LAY". Krönande figur, blomsterkvistar. Höjd 55, bredd 35 cm. Pendel medföljer.

Emaljen med skador. Sliten förgyllning.