Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
119
1193004

VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805), gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor med krönande vasakärve. Urhuset flankerat av kannelerade pilastrar, nedtill rosengirlander och en avslutade bladhölstrad konsol. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 105, bredd 54 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

En lagergirlanger på vänster sida upptill saknas. Smärre lagningar, fåtal små urnor senare. Nyckel finns.