119
1193004

VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805), gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor med krönande vasakärve. Urhuset flankerat av kannelerade pilastrar, nedtill rosengirlander och en avslutade bladhölstrad konsol. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 105, bredd 54 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

En lagergirlanger på vänster sida upptill saknas. Smärre lagningar, fåtal små urnor senare.