Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
122
1193766

BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84), rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerad med valnöt. Rika beslag av förgylld brons. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Längd 41, bredd 16, höjd 80 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Faner solblekt, lambrekängbeslag 1700-tal men ej ursprungligt. Nyckel finns.