Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
123
1178276

BORDSPENDYL, sengustaviansk, 1800-talets början.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld och mörkfärgad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn. Stående morian vilande på bal med penningpung, flankerande ankare och tunna. Sockel med putti med symboler för handel och sjöfart. Balen i kärran märkt "No 50". Sockelfötter i form av tunnor. Vitemaljerad urtavla märkt "Strengberg Stockholm" (Peter S. urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831). Längd 30, bredd 9, höjd 36 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Åra saknas, slitage. Emaljsprickor. Nyckel finns.

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.
Rosersbergs slott, Byggförlaget 2005, Ursula Sjöberg, sid. 214.

En bordspendyl av samma modell står alltjämt sedan Karl XIII:s tid mitt på bordet i konseljrummet på Rosersbergs slott. Liksom bordspendylens attribut för sjöfart, anspelar konseljrummets takfris med dekor av ankare och Neptunus treudd på Karl XIII:s roll inom marinen.