134
1183452

BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809), sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris

Förgyllt och bronserat samt porfyrimitationsmålat snidat trä. Urhus uppburet av kolonner. Vitlackerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Höjd 52, längd 34 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Smärre skador och lagningar.