Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
134
1183452

BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809), sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris

Förgyllt och bronserat samt porfyrimitationsmålat snidat trä. Urhus uppburet av kolonner. Vitlackerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Höjd 52, längd 34 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Smärre skador och lagningar. Nyckel finns.