15
1190535

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.

Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
7 500 - 7 940 EUR
7 830 - 8 290 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Skiva av Blybergsporfyr. Förgyllt och mörkpatinerat. Underrede med snidad dekor av egyptiserande figurer, fjällsnitt och lagerstav. Sockel av målat trä. Längd 70, bredd 39, höjd 79 cm.