153
1185495

BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Målad på duk, daterad 1835. Ca 257 x 97 cm. Sven Erlandsson, född 14 december 1768 i Göphult, Mårdaklevs socken, död 19 april 1853 på Yttergården i Karsbo, Östra Frölunda socken, svensk bonadsmålare. På sin mors sida var han släkt med kyrkomålarna Abraham och Anders Sillman.

Duk uppklistrad på textil. Skador, slitage.

Jämför i Nordiska museets samlingar bonader av Sven Erlandsson:
https://digitaltmuseum.se/011023477506/bonad ; https://digitaltmuseum.se/011023079881/gyltingemalning