Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
153
1185495

BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Målad på duk, daterad 1835. Ca 257 x 97 cm. Sven Erlandsson, född 14 december 1768 i Göphult, Mårdaklevs socken, död 19 april 1853 på Yttergården i Karsbo, Östra Frölunda socken, svensk bonadsmålare. På sin mors sida var han släkt med kyrkomålarna Abraham och Anders Sillman.

Duk uppklistrad på textil. Skador, slitage.

Jämför i Nordiska museets samlingar bonader av Sven Erlandsson:
https://digitaltmuseum.se/011023477506/bonad ; https://digitaltmuseum.se/011023079881/gyltingemalning