158
1188031

VÄRJA, Wolfgang Stendler, München, 1600-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Värja för Münchens stadsvakter. Klinga med bokstaven S över bokstaven T under krona (svärdfejare Wolfgang Stantler, München). Även märkt HZ under en krona, vilket är ett samlingsmärke för Hauptzeughaus, Oberwiesenfeld, Munich som var tidigare platsen för Königl. Bayerische Armeemuseum. Museet sålde ut delar av samlingen på 1920-talet. Längd 101 cm.

Proveniens

Hiram Edward Manville och Henrietta Estelle Romaine, köpt på 1920-talet i Europa.
Därefter Estelle Manville (1904-84) och Folke Bernadotte (1895-1948).

Jämför samma modell av värja i samlingarna på Armémuseum, Stockholm:
https://digitaltmuseum.se/011024417432/varja ;
Värjan på Armémuseum inköptes av överste Teodor Jakobsson på 1920-talet från Bayerisches Armeemuseum i München.

Jämför samma modell av värja i samlingarna på Wallace collection, Wolfgang Stantler, Swordsmith,
Munich, Germany.