20
1172232

BORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), gustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Fanerat med alrot. Beslag och lister av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingsskoningar. Signerad undertill "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR No 133", samt med Köpings hallstämpel. Längd 74, bredd 39, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Lås och nyckelskylt senare, två droppbeslag saknas.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

591. Carl Kylberg, "Blommor på bord".
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
160 000

ditt bud
Aktuellt bud:
160 000 SEK