20
1172232

BORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), gustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Fanerat med alrot. Beslag och lister av mässing. I sargen låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingsskoningar. Signerad undertill "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR No 133", samt med Köpings hallstämpel. Längd 74, bredd 39, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Lås och nyckelskylt senare, två droppbeslag saknas.