213
1177745

Gustaf Möllenborg, bestickuppsättning, 94 delar, silver, Stockholm 1896.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
35 500 SEK

Släta med mittås. Frånsidan med monogram. I orginalschatull.
Bestående av:
18 Matgafflar
18 Matknivar
18 Matskedar
18 Dessertgafflar
18 Dessertskedar
4 Förgyllda saltskedar

Proveniens

Gustaf "Frippe" Fredrikson (1832-1921). Chef vid Dramaten 1888-1898, från 1891 som enväldig och 1904-1907 ledde GF Dramaten för egen räkning.
GF gav silverschatullet i bröllopsgåva 1897 till vännen Emil Fredrikson och Anna f. Wennström. Därefter i arv inom familjen.