220
1149989

Jean-Baptiste Vaillant, kanna/pokal, silver, S:t Petersburg 1858.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Invändigt förgylld. I form av ett jakthorn, mantlat med en björnhud, huvud och tassar i björnsax, handtaget med tunt tvinnat rep och tofsar. Fällbart toppigt lock med putti på tunna samt minnesgravyr från 1885 och Nylands krönta vapen. Höjd 33 cm, vikt 1.430 gram.

Proveniens

Kannan var första pris på "Helsingfors stads regatta 1885" och vanns av Friherre Emil Standertskölds segelbåt "Nanna". Enligt tradition sägs kannan vara skänkt av kejsar Alexander III av Ryssland till Helsingfors Yacht Club. Ett papper med historien medföljer, pappret är undertecknat av Lise och Thelma Standertskjöld vars far fick kannan. Emil Standertskjöld var bror till säljarens farfars far.

Vaillant var en av de ledande guldsmederna i S:t Petersburg under 1800-talets andra hälft. Hans specialitet var skulpturalt/figurativt silver.

En Yacht Klubben hörde till de mest exklusiva privatklubbarna man kunde tillhöra och då den Ryska Kejserliga Yacht Klubben höll sin första ryska regattan 1847, var det Jean-Baptiste Vaillant som tillverkade trofén.