230
1176891

Michel Beck, dryckeskanna, silver, Stockholm (verksam -1630-1673). Barock.

Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
6 750 - 8 090 EUR
7 120 - 8 540 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Fällbart lock med fruktornerat tumgrepp, locket med graverad banddekor samt infälld minnesmedalj för Höjd 17 cm, vikt 1.045 gram.

Proveniens

Privat samling.